Kategoria

Rehabilitacja


lip 14 2017 Sprzęt rehabilitacyjny niezbędny w czasie...
Komentarze: 0

Rehabilitacja ma stanowić dla pacjentów gwarancję odzyskania sprawności po urazach oraz zabiegach operacyjnych. Dlatego tak ważny staje się dobrze dobrany sprzęt rehabilitacyjny, który ma przyspieszyć rekonwalescencję oraz pomóc w odzyskaniu sprawności.

Sprzęt rehabilitacyjny dostosowany do schorzenia
Najważniejszą rzeczą w rehabilitacji jest odpowiednie dobranie sprzętu do schorzenia pacjenta. Z tego powodu z myślą o chorych, którzy znajdują się w pozycji leżącej, wybiera się specjalnie zaprojektowane łóżka rehabilitacyjne, z kolei w przypadku osób, które ponownie rozpoczynają chodzenie istotne stają się chodziki oraz odpowiednie laski. Rehabilitacja może jednak obejmować mniejsze urazy, wówczas przydatne mogą być urządzenia do ćwiczenia czy też specjalne produkty do minimalizowania dolegliwości bólowych oraz niezbędne do robienia okładów.

Istotną częścią procesu leczenia jest również konieczność zachowania higieny. Osoby przechodzące przez rehabilitację powinny korzystać ze specjalnie zaprojektowanych poręczy, krzeseł i foteli do kąpieli. Równie istotne jest zapewnienie jak najlepszych warunków do spania. W tym przypadku oprócz odpowiedniego łóżka warto poszukać specjalnych materacy ortopedycznych oraz zdecydować się na ortopedyczne poduszki z pianki, które zminimalizują przykurcz mięśni i zapewnią optymalną pozycję ciała w czasie snu.

lip 13 2017 Nowoczesna rehabilitacja wykorzystująca...
Komentarze: 0

Nowoczesna rehabilitacja coraz częściej wykorzystuje rozwiązania, które mają na celu nie tylko wyleczenie danego schorzenia, ale również pomagają w minimalizacji dolegliwości bólowych oraz zapobiegają pogłębianiu się kontuzji. Takim rozwiązaniem są taśmy do tapingu, rozpropagowane głównie w medycynie sportowej.

Kiedy sięgać po kinesiotaping
Taśmy do tapingu nie powinny być stosowane w celu wyleczenia kontuzji, a jedynie w celu zmniejszenia bólu w kontuzjowanym mięśniu czy też aby minimalizować ból w przypadku nawracających kontuzji. Kolorowe taśmy odciążają mięśnie, a jednocześnie poprawiają krążenie oraz minimalizują dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa. Po kolorowe taśmy mogą także sięgać kobiety w ciąży, które stosują je w celu zapobiegania skurczom oraz aby zwiększyć komfort w czasie snu. Najczęściej po kolorowe taśmy sięgają osoby uprawiające sport, także amatorsko, bowiem taśmy pozwalają na regularne ćwiczenie także w krótkim czasie po powstaniu kontuzji.

Taśmy do tapingu są przez niektórych stosowane jako modny gadżet, jednak należy pamiętać, że pełnią one ważną funkcję zmniejszając dolegliwości bólowe. Ich zastosowanie jest coraz bardziej wszechstronne i czasami zaskakujące - sam twórca taśm stosuje je aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Jednak najczęściej stosuje się je doraźnie, po pojawieniu się kontuzji lub uporczywego bólu mięśniowego.

lip 12 2017 Kołnierz ortopedyczny jako element rehabilitacji...
Komentarze: 0

Rehabilitacja wykorzystuje różne rodzaje sprzętu i akcesoriów, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz aby przyspieszyć powrót do zdrowia pomimo występowania różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Po wypadkach komunikacyjnych dość powszechną przypadłością są urazy w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Wtedy najskuteczniejszy staje się kołnierz ortopedycznych, który zapobiega dalszym urazom w tych okolicach.

Jak wybierać kołnierz ortopedyczny?
W zależności od problemu, kołnierze ortopedyczne mogą być w całości wykonane z miękkiej gąbki, którą reguluje się poprzez specjalny system zapięcia, mogą także być wykonane z bardziej sztywnych materiałów, które dzięki idealnemu dopasowaniu do szyi lepiej chronią naruszone kręgi. W obydwu przypadkach system regulacji pozwala na dostosowanie kołnierza do potrzeb użytkownika. W kołnierzach wykonanych ze sztywnego polipropylenu kołnierz może mieć nawet 8 rodzajów ustawień, a jego dodatkowym atutem jest również funkcja podtrzymania podbródka.

Rodzaj i typ kołnierza ortopedycznego najczęściej dobiera lekarz ortopeda. To on wskazuje, na co należy zwrócić uwagę wybierając kołnierz. Kołnierze z miękkiej pianki można również stosować przy napięciach mięśni i dolegliwościach bólowych, pojawiających się w obrębie karku i szyi, bywają one również przydatne przy dolegliwościach o podłożu reumatycznym.